Nyhet

Emma Ekbergh deltar i Brittisk Svenska Handelskammarens (BSCC’s) Ung Patrons-program

24 april 2024

Lästid: 1 minuter

En bild av två personer som sitter vid ett bord och ler mot kameran

Emma Ekbergh, ung lovande jurist på Groth & Co har fått möjlighet att delta i Brittisk Svenska Handelskammarens (BSCC’s) Ung Patrons-program som inte bara erbjuder unga talanger att dyka djupare in i den anglo-svenska affärsvärlden, utan också en chans att utveckla värdefulla professionella nätverk. De insikter och erfarenheter som deltagarna får genom de regelbundna träffarna och den gemensamma studieresan till London kan öppna nya dörrar och erbjuda nya perspektiv på deras karriärsvägar.

Emma, vad har du för förväntningar på BSCC Young Patrons Programme?

Framför allt att knyta nya kontakter och att få en större inblick och förståelse för vad som skiljer olika branscher åt men också förstå vad vi har gemensamt och vilka liknande problem det är som vi kan komma att ställas inför. 

Vad betyder det för dig att få vara med?

Jag är naturligtvis väldigt stolt över att min arbetsgivare, Groth & Co, har uppmärksammat mig och låter mig gå det här programmet som jag hoppas kommer att utveckla mig både professionellt och som person.

Vad tror du att det kommer att ge dig rent professionellt?

Dels tror jag att jag kommer få en unik inblick i olika verksamheter från de andra deltagarna som representerar en mängd branscher. Sedan tror jag också att programmet kommer hjälpa mig framöver att bidra till en verksamhet som är motståndskraftig när vi behöver ställa om på grund av den tekniska utvecklingen med AI i spetsen.

Fler nyheter och insikter

  • 1 juli 2026| Nyhet|

    Groth & Co certifierade som Great Place to Work för tredje året i rad

    Groth & Co har för tredje året i rad blivit certifierade som Great Place to Work. Certifieringen bygger på årets medarbetarundersökning, som genomfördes under juni tillsammans med Great Place to [...]

  • 29 juni 2026| Nyhet|

    Groth & Co firar över tio år som IP STARS-rankad byrå

    Groth & Co är mycket glada över att återigen ha uppmärksammats i den internationella rankingen MIP IP STARS 2026. I år har vi dessutom tilldelats den särskilda utmärkelsen 10+ IP [...]

  • 25 juni 2026| Blogg|

    När produkten förändras efter patentansökan – så undviker du fallgropar

    Många unga teknikbolag väljer att söka patent tidigt, ibland till och med innan prototypstadiet. Ett tidigt ansökningsdatum kan vara avgörande om man avser att visa sin uppfinning för investerare, kunder, [...]

Till toppen